Kripto Para Milyarderi: Bu Coin’e İnanmak İçin Trilyon Neden Var?

Kripto para milyarderi Mike Novogratz, ABD’nin borç birikimi dalgasının kendisine Bitcoin’in geleceğine sarsılmaz bir güven duyması için 34 trilyon neden verdiğini söylüyor. Bu arada, on-chain analitik platformu Santiment Bitcoin etrafındaki FOMO ve FUD’a dikkat çekiyor.

Kripto para milyarderi: BTC’ye güvenmek için trilyon neden var!

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, ABD hükümetinin sadece ülkenin 34,230 trilyon dolarlık borcunun faizini ödemek için her gün milyarlarca dolar harcadığını söylüyor. Novogratz, “BTC’ye inanç duymak için aklıma 34 trilyon neden geliyor… Amerika sadece faiz ödemeleri için her gün 2 milyar dolardan fazla para harcıyor. Bu her saat 83 milyon doların üzerinde!!!” diyor.

Birçok Bitcoin yatırımcısı BTC’yi bir değer saklama aracı olarak görüyor. Ayrıca, itibari paranın değer kaybetmesine karşı bir koruma aracı olarak bakıyor. Mike Novogratz, 2023 Nisan’da Bitcoin’in “yakın zamanda” 1 milyon dolara ulaşmasını istemediğini söyledi. Çünkü bunun ABD’de istikrarsızlığın başladığı anlamına geleceğini belirtti.

Galaxy Digital CEO’su ABD ekonomisindeki sorunlara dikkat çekiyor!

Mike Novogratz, ülkenin en büyük yabancı kreditörlerinden bazılarının artık Hazine tahvilleri yoluyla ABD borcu biriktirme iştahının azaldığı konusunda uyarıyor. Ayrıca muhtemelen ABD’nin yakında mali sorunlara tanık olacağını söylüyor. Bunun nedeni ise hükümetin yüksek faiz ortamında bilançosunu büyütmeye devam etmesi. Bu bağlamda Novogratz, şu açıklamayı yapıyor:

Geleneksel olarak, rezerv para birimi olduğumuz için herkes size borç verir… Amerika’ya çok fazla güven var, yani Çinliler, Orta Doğulular, Ruslar. Ama birdenbire Ruslara yaptırım uygulamaya başladık ve Ruslar kısa vadede ABD’ye bir daha asla borç para vermeyecekler. Çinliler bizim için endişeleniyor, bu yüzden giderek daha az Hazine tahvili alıyorlar. Japonlar hala borcumuzun büyük bir kısmına sahip ama yabancılar borcumuzu daha az satın almak istiyor. Dünya ABD liderliği etrafında eskisi kadar birleşmiş değil. Faiz oranları yükseldikçe, ki bu gerçekten bir sorun, borç ödemeleri de yükseliyor… Bu bir kredi kartı gibi: 1000 dolar kredi kartı borcu alıyorsunuz ve sizden %21 alıyorlar… Bu yılda 200 dolar demek. Bunu geri ödeyemezsiniz ve borç sürekli büyür, büyür ve büyür.

Yatırımcılar artan FOMO ve FUD’a dikkat ediyor!

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere lider kripto para, 52 bin dolar sınırına ulaştı. On-chain analitik platfomu Santiment’e göre traderlar, Bitcoin’in 50.000 dolarlık fiyatı etrafında bir savaş veriyor. Santiment, Bitcoin fiyatı psikolojik bir seviyedeyken Kaybetme Korkusu (FOMO) veya Korku, Belirsizlik ve Şüphe’nin (FUD) önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Santiment’e göre Bitcoin’in uzun vadede 50.000 doların üzerinde kalıp kalmayacağı FOMO ve FUD’un sosyal ölçümleri tarafından belirlenecek. Piyasa istihbarat platformu, bu ölçümlerin kapsamını ortaya koyan verileri içeren bir ekran görüntüsü paylaştı. Santiment’in verileri, BTC’nin 13 Şubat’ta 50.000 doların üzerine çıkmasıyla kalabalığın coşkusunda bir artış olduğunu gösterdi. Aynı zamanda, lider kripto para biriminin 55.000 dolara doğru yükselmeye devam edip etmeyeceğini tartışan kullanıcı sayısında önemli bir artış oldu. Tartışmalardaki artış, Bitcoin yatırımcıları arasında açgözlülüğün arttığına işaret ediyor. Bu yüzden gelecekteki fiyat gelişimini etkilemesi mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir