Google yayıncılara ödeme yapmayı “seve seve” kabul etti!

Ancak Google, ülkenin hükümetiyle, buradaki kullanıcılara Kanada haberlerini sunmaya devam etmesini sağlayacak bir anlaşmaya vardı.

Kanada Miras Bakanı Pascale St-Onge, X’e şunları yazdı: “Yapıcı tartışmaların ardından hükümetimiz ve Google bir anlaşmaya vardı; Çevrimiçi Haber Yasasına katkıda bulunacaklar. Bunu mümkün kılmak için çok çalıştık.”

CBC’ye göre Google, Kanada’daki haber yayıncılarına yılda yaklaşık 100 milyon Kanada doları ödemeyi kabul etti. Bu, hükümetin Google’ın yıllık ödemelerinin 172 milyon dolar civarında olması gerektiği yönündeki önceki tahmininden önemli miktarda daha az. Ancak 100 milyon dolarlık miktar, Google’ın ne kadar ödemesi gerektiğine ilişkin kendi tahminleriyle uyumlu.

Google yayıncılara ödeme yapmayı “seve seve” kabul etti!

Görüşmelerin ardından şirketin yine de medyayla bir anlaşma imzalaması gerekecek. Google, medya kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunmasını sağlayacak zorunlu bir müzakere modeli konusunda itirazda bulunmuştu. Bunun yerine CBC, Google’ın yalnızca temsili bir grupla pazarlık yapması gerektiğini ve bunun şirketin tahkim riskini sınırladığı söyleniyor.

Google’ın hükümetle yaptığı düzenleme, aralık ortasına kadar tamamlanması gereken C-18 Kanun Tasarısı’nın yasal çerçevesine dahil edilecek. Google, haziran ayında bazı önemli hizmetlerinden Kanada haberlerine olan bağlantıları kaldıracağını açıklasa da, bu tehdidi hiçbir zaman yerine getirmedi.

Öte yandan Meta, haziran ayından bu yana Facebook ve Instagram’daki Kanada haber bağlantılarını engelliyor. CBC’ye göre Meta, hükümetle müzakere masasına dönmedi. Google ve Meta, C-18 Tasarısı’nın yasal kriterlerine takılan tek şirketler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx