Senaristlerden ‘Kızılcık Şerbeti’ yerine İslamofobi belgeseli yayınlanmasına tepki: Taraflı bir tehdit

Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SenaristBir), muhafazakâr ve laik yaşam tarzı çatışmasını iki aile üzerinden anlatan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisi yerine ekrana getirilen ‘İslamofobi’ konulu belgesele yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Show TV ekranlarında izleyicilerle buluşan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisinin 14 Nisan Cuma günü yayınlanması planlanan yeni bölümü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) cezası nedeniyle yayınlanmadı. Onun yerine yine RTÜK kararıyla İslamofobi konulu bir belgesel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Korona virüsü kadar tehlikeli olan, İslam düşmanlığı virüsüdür. Bu virüs özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor” önsözüyle ekranlara getirilmişti.

‘İSLAMOFOBİ BELGEELİNİN EKRANA GETİRİLMESİ TARAFLI BİR TEHDİT MESAJI VE AÇIK BİR SANSÜRDÜR’

Açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

“Show TV’de yayınlanan ‘Kızılcık Şerbeti’ adlı diziye, RTÜK tarafından ‘kadına karşı şiddet’ ve ‘kadınlara karşı baskıyı teşvik etmek’ bahanesiyle daha önce örneği görülmemiş şekilde, idari para cezası ve 5 kez yayın durdurma kararını kınıyor ve kabul etmiyoruz. Yayın günü ‘İslamofobi’ konulu belgeselin, Cumhurbaşkanının önsözüyle ekrana getirilmiş olması taraflı bir tehdit mesajı ve açık bir sansürdür.

Kutuplaşmayı eleştiren, güçlü kadın karakterleri barındıran ve en önemlisi, toplumun sahici dertlerini merkeze alan bu dizinin bu argümanla sansürlenmesi, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran zihniyetin kendisiyle çelişen bir uygulamasıdır, trajikomiktir ve kabul edilemez.

Söz konusu diziye emek verenlere, evine ekmek götürenlere ve izleyicilerine karşı, oransız güç kullanarak yapılmış büyük bir haksızlıktır. Bizler gücünü yaratıcı fikirlerinden ve ilkelerinden alan sanatçılar olarak karar merciini uyarıyor, bir an önce bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.”

Ne olmuştu?

RTÜK, ‘Kızılcık Şerbeti’ dizsinin bazı sahnelerinin kadına şiddete özendirdiği gerekçesiyle kanala beş kez yayın ve program durdurma ile üst sınırdan idari para cezası vermişti. Kanal avukatlarının kararın durdurulması için mahkemeye başvurmuş ve mahkeme RTÜK’ten savunma istemişti.

Mahkemenin cezayı onaylamasının ardından Kızılcık Şerbeti’nin cuma akşamı yayınlanması gereken yeni bölümü ekranlara getirilmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir