İzmir’de seçim süreci: AK Parti ile doku uyuşmazlığı derinleşti

Cihan Başakçıoğlu/Emirhan Durmaz

İZMİR- Türkiye genelinde en fazla milletvekili çıkaran üçüncü kent olan İzmir, 14 Mayıs seçimlerinde de Meclis’e 28 milletvekili gönderecek. Toplam nüfusu yaklaşık olarak 4 milyon 486 bin 845 olan ve iki farklı seçim bölgesinden oluşan İzmir’de, 9 bin 877 sandıkta 3 milyon 441 bin 36 seçmen oy kullanacak. Siyasi partilerin seçim süreci boyunca her iki bölgede de çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kentte, CHP ve Millet İttifakı’nın ön planda olduğu görülüyor.

ÜÇ MİTİNGİN İKİSİ ‘DEĞİŞİM’ TALEBİNİ GÖSTERDİ

İzmir halkının bu seçimlere “köprüden önce son çıkış” gözüyle baktığını ve kararsız seçmenin Muharrem İnce-Sinan Oğan denkleminden caydırılarak seçimin ilk turda bitirilmesi konusunda ciddi çalışmaların olduğunu söylemek mümkün. Bu seçim sürecinde daha önceki seçimlerden farklı olarak İzmir üç günde üç farklı mitinge sahne oldu. 30 Mayıs günü Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mayıs’ta Kemal Kılıçdaroğlu ve 1 Mayıs mitingleri İzmirli seçmenin 14 Mayıs seçimlerindeki tavrını büyük oranda ortaya koydu. Farklı illerden seçmenlerin otobüslerle İzmir’e getirilmesine rağmen Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir mitingi bir önceki seçim mitingine göre “cılız” olarak nitelendirildi. Bir gün sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı adaylarının katılımıyla yapılan mitingde ise yüz binlerce insan İzmir’deki CHP ağırlığını bir kez daha gözler önüne serdi. Yine 1 Mayıs mitinginde de emekçilerin değişim talebi sürece damgasını vurdu.

AK PARTİ VE İZMİR ARASINDAKİ DOKU UYUŞMAZLIĞI DAHA DA DERİNLEŞTİ

İzmirlilerin de başat gündemini ülke genelindeki gibi ekonomik sıkıntılar, alım gücündeki ciddi düşüş oluşturuyor. Bununla birlikte AK Parti’nin yaşam tarzına müdahale konusunda giderek agresifleşen tutumu ile HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi ile kurduğu ittifaklar sonrası AK Parti ve İzmir arasındaki doku uyuşmazlığı daha da derinleşti.

İzmir mitinginde ve İzmir anketlerinde de göze çarptığı üzere AK Parti’ye verilen desteğin Kiraz ve Kemalpaşa gibi merkez dışı ilçelerde toplandığı söylenebilir. Emekçi kesimler arasında ise Kılıçdaroğlu’nun ve Millet İttifakı’nın “kesin çözüm” olarak görülmediği ancak ana odağın “iktidarın değişmesi ve artık rahat bir nefes alınması” üzerine kurulduğu gözlemleniyor.

TİP’İN İKİNCİ BÖLGEDE ADAY ÇIKARMASI ELEŞTİRİLERE NEDEN OLDU

İzmir genelinde CHP ve Kılıçdaroğlu’na büyük destek söz konusu iken bilhassa Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla ilçelerinden oluşan 1’inci bölgede demografik yapı itibarıyla Yeşil Sol Parti’nin de ciddi bir desteğe sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Diğer yandan kentte özellikle genç ve orta kuşakta Türkiye İşçi Partisi’ne de ilgi gösterildiği söylenebilir. Yeşil Sol Parti’nin milletvekili çıkaracağına kesin gözüyle bakılan 1’inci bölgede TİP aday çıkarmadı. Ancak TİP’in ikinci bölgede aday çıkarması bazı kesimlerin tepkisine ve eleştirilere sebep oldu.

GERGİN BİR HAVA SÖZ KONUSU OLMADI

Kentin Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Çiğli, Dikili, Foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş ve Tire ilçelerinin yer aldığı ikinci bölgesinde ise seçim süreci boyunca sakinliğin hâkim olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz hafta Karşıyaka Çarşı’da karşı karşıya gelen Yeşil Sol Parti ve Zafer Partisi üyeleri arasında yaşanan kısa süreli gerginlik haricinde partiler arasında sahada herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Yine önceki seçim sonuçlarına göre AK Parti ve MHP’li seçmenin yoğun olduğu Bayındır, Kemalpaşa ve Aliağa gibi ilçelerde de partiler ve ittifaklar seçim çalışmalarını belirlenen alanlarda yan yana yürüttü.

KARŞIYAKA VE ÇİĞLİ’DE KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK BÜYÜK

İkinci bölgenin en büyük ilçelerinden biri olan Karşıyaka’da Millet İttifakı ve CHP’ye desteğin ön planda olduğu söylenebilir. Nüfusun yüzde 53’ünü orta yaşlıların oluşturduğu Karşıyaka’da, özellikle CHP’nin birinci sıra adayı ve Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’e yönelik ilgi dikkat çekiyor. Yine Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Çiğli’de de durum farklı değil. Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’ye yoğun desteğin söz konusu olduğu Çiğli’de bazı dernekler ve kanaat önderleri de 14 Mayıs seçimleri için Kılıçdaroğlu’nu işaret ediyor.

1’inci ve 2’inci sıra adayları politik geçmişi ile ön plana çıkan İbrahim Akın ve Canan Kebenç Özkan olan Yeşil Sol Parti ise ikinci bölgedeki çalışmalarını Menemen, Foça ve Karşıyaka’da yoğunlaştırdı. Seçim stantları ve mahalle çalışmalarının yanı sıra süreç boyunca ilçelerde yaptığı yürüyüşlerle de dikkat çeken Yeşil Sol Parti, yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği halk buluşmaları ile de defalarca seçmenle bir araya geldi. İkinci sıra adayı Canan Özkan’ın etkinliklerine özellikle kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

AK PARTİLİ SEÇMENİN YOĞUN OLDUĞU İLÇELERDE DE ‘DEĞİŞİM’ ÖN PLANDA

İkinci bölgede dikkat çeken diğer bir durum ise AK Parti ve MHP’li seçmenin yoğun olduğu Aliağa, Bayındır ve Kemalpaşa’da “değişim” talebinin ön plana çıkması oldu. İki ittifakın da 2018 seçimlerinde aldıkları oy oranları ile neredeyse başa baş yarıştığı ilçelerde, 14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın öne geçeceği öngörülüyor. Bayındır ve Kemalpaşa’da seçmenin seçimler konusundaki suskunluğu ise dikkat çekiyor. Sahil kenti Aliağa’da ise CHP’ye gözle görülür oranda bir ilgi var.

PARTİLER SON KOZLARINI OYNUYOR: YEŞİL SOL PARTİ’DEN BÜYÜK İZMİR MİTİNGİ

14 Mayıs seçimlerinde son düzlüğe girilmesiyle birlikte siyasi partiler de çalışmalarına hız kazandırdı. Kentin hemen her noktasında bir siyasi partinin milletvekili adayını görmek mümkün. İzmir mitinglerini yapan partiler sahada birebir ziyaretlerle çalışma yürütüyor. Yeşil Sol Parti’nin ise 12 Mayıs Cuma günü yapacağı İzmir mitingi ile kentteki seçim çalışmalarını sonlandırması bekleniyor. Seçim yasağının başlaması ile birlikte tüm partiler sandıklara odaklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir